“ЗУБР”. АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ТА КОМПЕТЕНТНІ ВІДПОВІДІ

Електросистеми Мегаліт
Електросистеми Мегаліт

“ЗУБР”. АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ТА КОМПЕТЕНТНІ ВІДПОВІДІ

Чому напруга в розетці відхиляється від 220 В?

zubrІснує цілий ряд причин, із-за яких напруга може значно відхиляться від 220 В. Можна виділити найбільш поширені:

— обрив і попадання нульового дроту на одну з фаз в повітряних лініях (найбільш поширено в приватному секторі, де переважають повітряні лінії електропередач);

— перекіс фаз, викликаний перевантаженням однієї з фаз яким-небудь потужним споживачем;

— застаріле устаткування підстанцій, не відповідне збільшеній потужності споживачів;

— відрив нейтралі — небезпечне і останнім часом нерідке явище, особливо для старих силових мереж або в мережах прокладених поспішно і тимчасово. Відрив нейтралі в головному розподільному щиті багатоповерхового будинку спричиняє за собою зміну напруги на фазах залежно від навантаження кожної. На перевантажених буде низька напруга, а на недовантажених може досягати значень 300 В і більше.

Як працює реле напруги ZUBR?zubr2

«Мозком» реле напруги ZUBR є мікроконтролер (мікросхема, в яку записується програма управління всім пристроєм), а виконуючим органом — електромагнітне реле.

Мікроконтролер здійснює перетворення напруги в цифровий формат, потім порівнює з допустимими межами напругу (налаштовується і зберігається в енергонезалежній пам’яті), і якщо напруга мережі вища за верхню межу, подає команду на відключення реле. На виході реле напруги ZUBR напруга пропадає. Причому весь цей процес займає не більш сотих секунди. А якщо напруга нижче нижньої межі, то контролер відлічує одну секунду і лише за тим подає команду на відключення реле. Така затримка зроблена для того, щоб у момент цього, безпечною для устаткування, падіння напруги, не відбувалося непотрібне спрацьовування реле напруги ZUBR.

Після відключення реле, внаслідок виходу напруги за допустимі межі, продовжується контроль напруги мережі. Коли напруга стає нормальною, відлічується час затримки на включення, включається реле, і на виході реле напруги ZUBR знову з’являється напруга.

Для чого потрібний час затримки на включення?

    • По-перше, відразу після підключення реле напруги ZUBR до мережі протягом цього часу здійснюється перевірка стабільності рівня напруги.
    • По-друге, якщо стрибки напруги будуть короткочасними (1-2 с) і не буде затримки на включення, то відбуватиметься часте включення-виключення підключених споживачів, а це негативно позначається на довговічність їх роботи.
    • По-третє, холодильники і кондиціонери виробники не рекомендують включати повторно раніше, чим через 4-5 хвилин після відключення. Цей час необхідний для конденсації і спаду тиску холодоагенту. Інакше пускове навантаження на електродвигун компресора буде дуже велике, що викликає перегрів його обмоток. Саме у цій ситуації відмова двигуна найбільш вірогідна.

Чи потрібне реле напруги ZUBR для комп’ютера, якщо є джерело безперебійного живлення?

Для того, щоб взнати, чи потрібне реле напруги ZUBR в конкретному випадку потрібно знати номінальну напругу джерела безперебійного живлення. Є UPS, які не захищені від підвищення напруги, скажімо до 320 В. Для таких UPS використання реле напруги ZUBR для захисту від підвищеної напруги є необхідним.

Чи може реле напруги ZUBR замінити джерело безперебійного живлення?

Принцип роботи реле напруги ZUBR подібний до відсічення, тобто при виході напруги за допустимі межі на виході реле напруги ZUBR напруга пропадає. Безперебійне ж джерело живлення підтримує на своєму виході напругу, навіть коли напруга в мережі відсутня. Тому реле напруги ZUBR не може бути використане як джерело резервного живлення при поганій якості мережевої напруги.

Чи може реле напруги ZUBR захистити від блискавки?

Номінальна напруга реле ZUBR 100-400 В, а у момент розряду блискавки виникаюча напруга може досягати декількох тисяч вольт. Це говорить про те, що від розряду блискавки реле напруги ZUBR захистити не зможе. Для захисту від блискавки необхідно використовувати громовідвід, який містить газонаповнені розрядники, які викликане блискавкою перенапруження відводять в землю.

Як захистити весь будинок або квартиру від стрибків напруги?

Максимальне навантаження сучасного приватного будинку або квартири може бути від 5 до 25 кВт, а то і вище. Максимальне навантаження, яке можуть комутувати контакти реле ZUBR — 7,2 кВт. Тому для захисту всього будинку необхідний контактор відповідної потужності. Контактор ще називають магнітним пускачем або проміжним реле. До реле напруги ZUBR D16 в місці навантаження підключається котушка контактора, а до силових клем контактора основне навантаження.