Теплиці, птахофабрики
Проведені медико-біологічні дослідження дозволили встановити,
що системи інфрачервоного опалення
більш повно відповідають специфіці тваринницьких приміщень,
ніж конвекційні системи центрального або повітряного опалювання.
Перш за все, за рахунок того, що при інфрачервоному опаленні температура внутрішніх поверхонь обгороджувань, особливо підлоги, перевищує температуру повітря в приміщенні. Цей чинник сприятливо позначається на тепловому балансі тварин, виключаючи інтенсивні втрати тепла.
Інфрачервоне опалення, що працює спільно з системами природної вентиляції забезпечує зниження відносної вологості повітря до нормативних значень (на свинофермах і в телятниках до 70-75% і нижче).
В результаті роботи цих систем інфрачервоного опалення режим температурної вологості в приміщеннях досягає сприятливих параметрів.
Вживання систем інфрачервоного опалення для сільськогосподарських будівель дозволяє не лише створювати необхідні умови мікроклімату, але і інтенсифікувати виробництво.
У багатьох господарствах Башкирії (колгосп ім. Леніна, колгосп ім. Нуріманова) значно збільшилося здобуття приплоду після впровадження інфрачервоного опалення (збільшення опоросу в зимовий період в 4 рази), зросло збереження молодняка (з 72,8 % до 97,6 %).
В даний час система інфрачервоного опалення встановлена і відпрацювала вже не один сезон на підприємстві “Чуваський бройлер” в передмісті м. Чебоксари. По відгуках керівників господарства, в період мінімальних зимових температур -34-36 градусів система інфрачервоного опалення працювала безперебійно і забезпечувала необхідне тепло для вирощування птиці на м’ясо (підлоговий вміст) в період 48 днів. В даний час ними розглядається питання про забезпечення інфрачервоним опаленням останніх пташників.
ПАРАМЕТРИЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПЕРЕВАГ ВИКОРИСТАННЯ ІНФРАЧЕРВОНОГО ОПАЛЕННЯ
Тепловий комфорт, відсутність непотрібного руху повітря позитивно позначається на прирості птиці. Досвід вживання системи інфрачервоного опалення на птахофабриці м. Чебоксари показує високу ефективність цієї технології. Удалося добитися:
– Збільшення щільності посадки птиці +3 %;
– Збільшення індексу перетворення корму +3 %;
– Зниження медичних витрат -7 %;
– Зменшення відмінка птиці -5 %;
– Зниження втрат тепла -17 %;
– Зниження втрат тепла з вентиляцією -17 %;
– Зниження витрати палива -20,2 %;
– Зменшення кількості вуглекислого газу, що виділяється в атмосферу -18,32 тонн на рік.
Проблеми опалення теплиць
Якщо теплиця велика, то обігріти теплицю звичайними тепловентиляторами просто нереально. Можна застосувати для такого опалювання буллер’ян або піч. Проте вживання відкритого вогню пред’являє масу вимог до пожежної безпеки, необхідне створення додаткових витягів і забору повітря. До того ж такі печі мають обмеження по приміщенню, яке обігрівається, що обумовлене все тим же переміщенням теплого повітря. Для ефективнішого використання отримуваного тепла доводиться застосовувати додаткові вентилятори, робота яких заснована на примусовому переміщенні теплого повітря по всьому приміщенню. Навіть наявність додаткового джерела вуглекислого газу, настільки необхідного рослинам для зростання, не компенсує повністю недоліків, пов’язаних з пересушуванням повітря. Необхідне додаткове його зволоження.
Створюється враження, що ситуація безвихідна. Проте це не так. Відвернемося на мить і звернемося до природи. Уявіть весняний березневий день. Сонечко яскраво світить. Не дивлячись на досить прохолодне повітря нам тепло, навіть жарко. Рослини починають рости, хоча ґрунт на глибині 10-15 см ще досить холодний. Чому ж так відбувається? А всьому причиною інфрачервоне випромінювання нашого Сонця. Нагріваючи верхній шар ґрунту, воно стимулює зростання рослин. Проникаючи ж в глиб нашої шкіри на 0,5-1,5 см, нагріває нас, і нам стає жарко. Ось якби так само зігрітися взимку!
Принципове вирішення проблеми знайдене, залишилося знайти її технічне рішення. Як не дивно, але воно існує. Вже не один рік в європейських країнах застосовуються різні інфрачервоні обігрівачі, які працюють як маленьке сонце. Не витрачаючи енергію на даремне нагрівання повітря, вони, за допомогою інфрачервоних хвиль певної довжини, нагрівають предмети, рослини, людину. Опосередковано через предмети нагрівається повітря, але при цьому не висушується, і кисень не перегорає. До того ж можна досягти локального нагріву певної зони в приміщенні, направивши туди випромінювання інфрачервоного обігрівача. Це не лише ефективно, але і економічно вигідно: практично вся енергія йде на випромінювання, а значить, і на опалювання.
Додатковий економічний ефект при опаленні теплиці інфрачервоними обігрівачами досягається біль раннім сходом ростків, збільшенням об’єму і якості урожаю.